Szczecin. Wariograf ujawnił, że aż 11 pracowników okradało market!
Straty w handlu detalicznym w Polsce w sieciach handlowych stanowią około 1,09% sprzedaży. Około 34% strat, to kradzieże dokonywane przez pracowników. I choć 1% to niewielki odsetek, to jeśli wyrazimy te wartość w pieniądzach okaże się, że w wyniku kradzieży pracowników sieci handlowe tracą ponad 300 mln euro roczniei.
Nowe sposoby kradzieży wśród pracowników marketów
Mimo coraz bardziej zaawansowanych zabezpieczeń i monitoringu, pracownicy znajdują sposoby na to, by kraść. Jak wynika z badań i analiz, coraz rzadziej kradzież pracownicza to proste wynoszenie towarów ze sklepu. Znacznie częściej zdarzają się teraz przypadki oszustw związanych z:
- Fikcyjnym zwrotem towaru,
- Anulowaniem wykonanej transakcji,
- Korzystaniem z produktu w sklepie (np. zjedzenie batonika),
- Wykorzystywaniem nienależących do pracownika kart lojalnościowych i kuponów.
Tego typu oszustwa są znacznie trudniejsze do wykrycia przez monitoring bądź osoby pracujące w ochronie. Nie ma po nich śladu na nagraniu, a ujawnienie tego, że rzekomo oddany sweterek czy odkurzacz wcale nie znalazł się z powrotem w magazynie, może wyjść na jaw nawet dopiero po pół roku, kiedy pracownik już nie pracuje.
Śledztwo w sprawie kradzieży tabletów
W jednym z marketów w Szczecinie doszło do zdarzenia „starego typu”. Z magazynu zniknęły 3 tablety o łącznej wartości prawie 6000 zł. Z uwagi na to, gdzie się znajdowały kierownik marketu uznał, że jedyna możliwością była kradzież pracownicza. Wytypowano kilkunastu pracowników, którzy mieli możliwość przywłaszczenia mienia, ale nie udało się jednoznacznie określić, kto mógł być odpowiedzialny za tę konkretną kradzież. Nikt nie przyznawał się do winy.
Kierownik marketu uznał, że najtańszą i najbardziej efektywną metodą znalezienia sprawcy będzie wykorzystanie wariografu. O pomoc poproszono Instytut Badań Wariograficznych. Ekspert doradził, by wraz z pytaniem na okoliczność kradzieży tabletu, sprawdzić również ogólną lojalność pracowników względem pracodawcy i to, czy dokonują nadużyć. Pracownicy zostali poproszeni o wzięcie udziału w badaniach. Wyraziło na nie zgodę 19 osób.
Badanie wariograficzne pracowników szczecińskiego marketu – wyniki
Rezultaty przeprowadzonych analiz zaskoczyły kierownictwo sklepu. Wprawdzie nie udało się zidentyfikować sprawców kradzieży tabletów (nie wszyscy pracownicy wyrazili zgodę na badanie), ale aż 11 osób okazało się nielojalnymi pracownikami, którym zdarzają się nadużycia w postaci konsumpcji towarów za który nie zapłacili, wykorzystywania zniżek, które im nie przysługują czy innych form kradzieży.
Jeden z kasjerów stworzył nawet własną mini grupę do wyłudzeń. Oszukiwał sklep, korzystając ze zbiorczych promocji – współpracujący z pracownikiem brat kupował wielopaki, a kasjer nabijał na kasę cenę pojedynczego produktu, w ten sposób znacząco obniżając cenę towaru.
W stosunku do kilku pracowników zostały wyciągnięte konsekwencje prawne oraz zwolnienia dyscyplinarne.
W szerszej perspektywie, wariograf pozwolił nie tylko ukrócić bieżące kradzieże, ale również dał przykład pozostałym pracownikom, że takie zachowanie nie będzie w firmie tolerowane. Kierownik marketu ma zamiar wprowadzić regularne przesiewowe badania wariograficzne.
i The Global Retail Theft Barometer