Katowice

Katowice. Wariograf pomógł zatrudnić odpowiedzialnych kierowców

Dla firmy transportowej dobra reputacja stanowi warunek wykonywania usług. Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym z 30 listopada 2017 roku, jej utrata może oznaczać brak możliwości prowadzenia działalności transportowej. Dobrą reputację można utracić wskutek naruszenia przez pracownika czasu pracy lub normatywności pojazdu. Z tego powodu tak ważne jest, by zatrudniając kierowców wybierać osoby odpowiedzialne, które nie narażą reputacji firmy. Firmie transportowej z Katowic pomógł w tym wariograf.

Badanie wariografem przed zatrudnieniem kierowcy

Przeprowadzenie badania wariograficznego, które odbywa się za zgoda kandydatów aplikujących do firmy, pozwala potwierdzić wiarygodność oraz lojalność kandydatów, a także upewnić się, czy kandydat w poprzednich miejscach pracy nie naraził reputacji firmy na szwank.

Właściciel firmy transportowej szukając nowych pracowników, obawiał się zatrudnienia osób, którym zdarzyło się już podejmowanie niepotrzebnego ryzyka i działanie w sprzeczności z prawem transportowym. Poprosił Instytut Badań Wariograficznych o zbadanie, czy któryś z kandydatów dopuścił się w przeszłości najpoważniejszych naruszeń, za które przewoźnik może stracić licencję.

Przebieg badania rekrutacyjnego kierowców wariografem

W badaniu uwzględniono badanie śladów pamięciowych związanych z używaniem cudzej karty kierowcy, jej podrabianiem oraz przekraczaniem dziennego i tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu.

Wariografu użyto do badania czterech kandydatów. Jedno badanie zostało określone jako nierozstrzygające. W przypadku jednego z kandydatów ekspert stwierdził, że kandydat zareagował na pytania związane z przekraczaniem norm czasu prowadzenia pojazdu. W przypadku dwóch pozostałych kandydatów badanie potwierdziło prawdomówność kandydatów oraz – mówiąc fachowo – brak śladów pamięciowych związanych z naruszeniami, co oznacza, że kierowcy nie posługiwali się cudzymi kartami i nie przekraczali norm.

Dzięki danym uzyskanym podczas badania, które potwierdziły to, co deklarowali kierowcy, właściciel firmy mógł podjąć decyzje rekrutacyjne bez obaw, że został oszukany lub okłamany. Dla kandydatów taka forma rekrutacji to w pewnym sensie również informacja o tym, że firma nie stosuje nieuczciwych praktyk i zależy jej przede wszystkim na wykonywaniu usług transportowych najwyższej jakości i w zgodzie z literą prawa.